طراحی ویلا

طراحی ویلا

همه چیز درباره طراحی ویلا

طراحی ویلا به وسیله شرکت‌ های معماری، یکی از بهترین روش‌ ها برای ساخت یک ویلا با طرحی چشم نواز و با کیفیت می باشد. ویلا به عنوان یک فضای شخصی، نیازمند طراحی مناسبی است که بهینه‌ سازی فضا ها و ایجاد جلوه‌ های زیبا را در پی دارد. خیلی از افراد معتقد هستند که خرید زمین در ناحیه های خوش آب و هوا و ساخت ویلا در مرکز آن، به معنای ساخت خانه‌ ای منحصر به فرد است. اما در واقعیت، طراحی فضا و همچنین طراحی داخلی همانقدر که برای ویلا اهمیت دارد، به همان اندازه برای طراحی یک خانه ضروری می باشد و نکاتی مهم در این زمینه وجود دارد که باید به آن‌ها با جدیت توجه نمود.

طراحی ویلا چیست؟

ساخت ویلا  دارای ریشه تاریخی می باشد و طبق گزارشات، نخستین بار در زمان رومیان باستان طراحی ویلا انجام شد. در ابتدا، این نوع فضا ها فقط برای اشراف درباری ساخته می شدند، ولی امروزه هر کسی می‌تواند ویلا خود را داشته باشد. طراحی و ساخت ویلا بخشی از دانش معماری می باشد که در آن می بایست به تخصیص فضا ها جهت اهداف گوناگون توجه نمود. به علاوه باید به سبک طراحی ویلا موجود در ذهن فرد، محل مورد نظر، نوع آب و هوا، مصالح در دسترس و بودجه مد نظر توجه کرد. در واقع، شخصی که طراحی ویلا را انجام می‌ دهد، علاوه بر آشنایی با معماری، ی بایست در مورد هندسه، جغرافیا و دیگر جنبه‌ های مرتبط نیز اطلاعات کافی داشته باشد.

پروژه ویلای دماوند

پروژه ویلای دماوند: جهت مشاهده این پروژه کلیک کنید.

طراحی ویلا به طراحی و ساخت یک خانه بزرگ و بلند در یک ناحیه تعطیلاتی یا منطقه‌ای که برای اقامت طولانی مدت استفاده می‌شود، اشاره دارد. ویلا ها به عنوان خانه‌های تفریحی طراحی می‌شوند و به منظور استفاده در روز های تعطیل یا به عنوان خانه‌ای برای زندگی در مکانی دیگر از شهرستان یا کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عوامل مهم در طراحی کردن یک ویلا

طراحی یک ویلا می‌ تواند دربر گیرنده عوامل مختلفی باشد. به طور کلی می بایست در حوزه طراحی ویلا موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 1. چشم‌انداز بودن منطقه،
 2. نقشه‌های زمین،
 3. ارتفاعات و دشت‌ ها،
 4. نور پردازی و
 5. پایداری ساختمانی
 6. تعداد اتاق‌ ها،
 7. ویژگی‌ های آشپزخانه
 8. ویژگی‌ های حمام،
 9. فضا های باز و داخلی
 10. تنظیمات حیاط و باغچه (شامل استخر، باربیکیو، پوشش گیاهی و نورپردازی فضای بیرونی)

به علاوه استفاده از مواد ساختمانی مناسب همچون چوب، سنگ، شیشه و بتن و همچنین بهینه‌سازی هزینه‌های ساخت و نگهداری نیز در طراحی ویلا مهم است. در کل، هدف از طراحی یک ویلا، به وجود آوردن یک محیط زیبا و آرام برای زندگی و استراحت می باشد.

تعریف ویلا و جایگاه آن در معماری

ویلا به جا هایی که از چهارطرف باز و صاحب نما هستند اطلاق می گردد. این نوع محل های زندگی عموماً در اطراف شهرها، منطقه های خوش آب و هوا و ناحیه های ییلاقی ساخته می‌شوند. در تعدادی از کشور ها، پیمانکار ها بر اساس درخواست کارفرما، منزل های ویلایی خود را درون شهرهایی که در آن ها سکونت می‌کنند، می سازند. این کار به زیبایی و توسعه فضای سبز اطراف خانه‌ها کمک می‌کند.

در صنعت معماری، خانه های ویلایی جایگاه خاصی به دست آورده اند. زیرا در طراحی پلان ویلا و در مرحله نقشه کشی ساختمان ویلا، طراحان دسترسی بیشتری دارند و می‌توانند از ذوق، سلیقه و خلاقیت خود استفاده کنند. به همین دلیل، طراحی ساختمان ویلا در مقایسه با ساختمان‌های شهری و مسکونی در زمینه‌های مختلف (مانند انتخاب المان‌ها و عناصر طراحی) متنوع‌تر است و کیفیت بالاتری دارد.

پروژه ویلای دماوند

پروژه ویلای دماوند: جهت مشاهده این پروژه کلیک کنید.

هدف از طراحی کردن ویلا 

نخستین و مهمترین اقدام قبل از ساخت و طراحی ویلا، تعیین کردن هدف خود از انجام این کار می باشد. مشخص نمودن هدف موجب می گردد آسان تر بتوانید ویلای که در ذهن خود ساخته اید را طبق ویژگی هایی که در ذهن دارید طراحی نمائید. هدف اصلی طراحی ویلا متکی به نوع و کاربری آن می باشد. دربعضی از موارد، هدف طراحی ویلا امکان دارد برای استفاده به عنوان محل اقامتی ساخته شود. در حالیکه در سایر گزینه ها، ممکن است جهت استفاده به عنوان محل تفریحی و گردشگری تعبیه شود. در این گزینه ها بیشتر طراحی باغ ویلا مورد توجه قرار می گیرد. درهر صورت، هدف اصلی طراحی ویلا ساختن و طراحی یک فضای کارآمد و چشم نواز برای کاربرد مورد نظر می باشد. این در بر گیرنده مواردی از جمله به وجود آوردن یک فضایی که در آن اشخاص می‌ توانند راحت باشند و احساس آرامش نمایند. ایجاد فضایی که با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی منطقه، بتواند در میزان انرژی مصرفی صرفه جویی کند، استفاده از مصالح و تکنولوژی هایی که بتواند هزینه‌ های ساخت را کم تر کند و کیفیت و ایمنی بالا را به ساکنین و همچنین بازدید کنندگان هدیه دهد، می‌ باشد.

سکونت و یا سرمایه گذاری؟

امروزه بسیاری هستند که ویلا های زیادی در ناحیه های مختلف کشور دارند. از جمله مناطق شمالی که مهد ویلا، باغ ویلا و از این دسته هستند. هدف این اشخاص از ساخت ویلا سرمایه گذاری می باشد و مطمئنا هدف آن ها با کسانی که صاحب یک یا دو ویلا می باشند بسیار متفاوت خواهد بود. اما افرادی نیز هستند که هدف آن ها از ساخت ویلا صرفا سکونت موقت یا دائمی است. افراد بسیاری هستند که ترجیح میدهند به جای اقامت داشتن در یک آپارتمان شلوغ و پر از جمعیت در یک خانه ویلایی مستقل که دارای فضایی آرام است. زندگی کنند. یک خانه ویلایی مطمئنا نهایت آرامش و به دور از دغدغه های شغلی می باشد که با عنصر های طبیعت به شما حس و حال متفاوتی به ارمغان خواهد آورد.

طراحی ویلا توسط تیم معماری استودیو11

یکی از تخصص های تیم استودیو11 طراحی ویلا و اجرای ویلاهای کلاسیک، مدرن و نئوکلاسیک و سایر سبک ها می باشد. تیم ما توانسته در شهر های مختلف ویلا های درخواستی شما عزیزان را طراحی و به مرحله اجرا ببرد. جهت مشاهده پروژه های ویلاییو مسکونی و بالکن و … به قسمت پروژه های ما مراجعه نمائید.

انواع طراحی ویلا از نظر ساختار

ویلا ها از نظر ساختار به سه گروه تقسیم می شوند که در ادامه این مقاله طراحی ویلا به معرفی و سپس بررسی هریک می پردازیم. با گروه معماری استودیو 11 همراه باشید.

 • طراحی ویلای دوبلکس
 • طراحی ویلای فلت
 • طراحی ویلای یک طبقه

طراحی ویلای دوبلکس

طراحی ویلا به یکی از مسئله های فکری مهم زندگی حال حاضر تبدیل شده است. مردم برای فرار از آلودگی و شلوغی شهر های بزرگ ترجیح می‌ دهند در محیطی آرام و به دور از هیاهو و البته خوش آب و هوا، زمینی را تهیه نموده و اوقات فراغت خود را به همراه خانواده در آنجا بگذرانند. به خصوص که امروزه در میان انواع سبک های طراحی ویلا، طراحی ویلای مدرن دوبلکس بسیار محبوب گشته است. ولی همه از این موضوع آگاهی دارند که قرار است تنها یک بار طراحی ویلای دوبلکس آن ها انجام شده و ساخته شود. این عزیزان باید سال ها در این خانه دوبلکس ویلایی زمان بگذرانند. از این جهت یک طراحی ویلای دوبلکس بسیار خوب تنها گزینه برای شما می‌ تواند باشد. از این روست که طراحی خانه ویلای دوبلکس به یک چالش بزرگ برای مردم امروزه تبدیل گشته است.

اصول طراحی ویلای دوبلکس

طراحی ویلای دوبلکس، در نقش یک نوع مسکن، از مجموعه اصل ها و رویه‌ های طراحی نرمال برای خانه‌ ها پیروی می‌ کند، با این تفاوت که دو واحد مسکونی جداگانه و مستقل دارد. در ادامه این بخش، به تعدادی از اصول طراحی ویلای دوبلکس می پردازیم:

پلان طراحی

پلان طراحی می بایست به گونه‌ای باشد که دو واحد مسکونی دوبلکس در آن به نحو احسنت جای گیری کنند. توصیه می گردد فضا های مشترک همچون پارکینگ، حیاط، ورودی و … در بخشی از زمین طراحی و ساخته شود که هر دو واحد به آن دسترسی داشته باشند.

مراعات اصول سازمان فضا

با توجه به این موضوع که ویلای دوبلکس حاوی دو واحد جداگانه می باشد، باید برای هر کدام از واحد ها یک فضای مستقل و مناسب تعبیه گردد. به علاوه باید از اصل های سازمان فضایی مطلوب در طراحی استفاده گردد تا فضای مسکونی مطلوبی برای ساکنان آن جا به وجود آید.

استفاده از مصالح با کیفیت

در طراحی ویلای دوبلکس، لازم است مصالح با کیفیت به کار رود تا ساختمان مستحکم و پایداری برای ساکنان فراهم آید.

احترام به اصول بهداشتی

به منظور طراحی ویلای دوبلکس، لازم است از سیستم‌ های تهویه‌ مطبوع و نور پردازی درست استفاده گردد.

استفاده از طرح‌ های مدرن

در طراحی ویلای دوبلکس، می بایست طرح‌ های مدرن و جذاب به کار رود که ساکنان را به خود جذب نماید. طرح‌ هایی که موجب ایجاد احساس آرامش، راحتی و شادابی در آن محیط مسکونی گردند.

استفاده از نور طبیعی

نور طبیعی در طراحی ویلای دوبلکس، مناسب ترین راه جهت ایجاد احساس روشنایی و حس  فضای بزرگ تر می باشد. باید برای طراحی درست پنجره‌ ها و در ها، نور طبیعی در نظر گرفته شود.

استفاده از رنگ‌ های مناسب

رنگ‌ های درست در طراحی ویلای دوبلکس، می‌ توانند آرامش و خوشایندی را برای ساکنان ایجاد کنند. در انتخاب رنگ‌ها باید به شرایط روشنایی فضا و همچنین سلیقه ساکنان توجه شود.

توجه به فضای باز

فضای باز همچون باغ، حیاط و تراس، به عنوان قسمتی از ویلای دوبلکس، می‌ توانند آرامش و طراوت را به ساکنان آن جا بهه ارمغان آورند. در طراحی ویلای دوبلکس لازم است به این نکته توجه نمائید که فضای باز برای هر دو واحد مسکونی، مناسب باشد و درست این است هر دو واحد به آن دسترسی داشته باشند.

 توجه به اصول ایمنی

برای طراحی ویلای دوبلکس بهتر است از درب‌ های مستحکم در برابر دزدی و سیستم‌ های اعلام حریق مناسب استفاده نمائید.

طراحی ویلا فلت

ویلا هایی که دارای طبقه نمی باشند و به شگل کاملا همکف طراحی و ساخته می شوند، ویلا فلت هستند. این ویلا ها ارتفاع زیادی با سطح زمین ندارند و داخل ویلا فضا ها تفکیک نمی شوند.

ویلا فلت به شکلی طراحی و اجرا می گردند که داخل آن هی چگونه فضای شخصی در نظر گرفته نمی شود. به این معنا که فضای اتاق خواب از پذیرایی جدا نمی شود. ولی می توانید فضا ها را با پارتیشن از هم جدا نمائید. با این روش، کارایی فضا ها بیشتر نیز می گردد.
از دیگر مزیت های ویلا فلت می شود به این موضوع اشاره نمود که هزینه طراحی و ساخت ویلای فلت از خانه دوبلکس خیلی کمتر بوده و نیاز به خرید متریال فراوان نیستید.

طراحی ویلای یک طبقه

همه ما تا حدودی آگاهیم که ساخت ویلا اغبل هزینه زیادی دربر خواهد داشت. همچنین در خیلی از زمان ها با توجه به لوکیشن زمین، شاید امکان ساخت ویلا چند طبقه را نداشته باشید. به علاوه طراحی امکانات مدرن برای ویلا نیز خود بر هزینه های ساخت آن می‌ افزاید. بنابراین شاید ویلا یک طبقه گزینه مناسبی به نظر آید تا با بهره گیری از همه پتانسیل‌ های حاضر بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید. این نوع طراحی در ویلا هایی با متراژ کوچک هم به کار می رود.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *