پتینه کاری در ارومیه

پتینه کاری در ارومیه

پتینه کاری در ارومیه

پتینه کاری در ارومیه یکی از روش هایی می باشد که می توان این روش را جایگزین رنگ آمیزی نمود و از جذابیت مسحور کننده آن لذت برد. فضای زندگی و فضای کار می توانند با طرح و نقش هایی آمیخته شوند که مورد پسند واقع گشته و حسی دوست داشتنی به افراد حاضر در آن جا بدهد. پتینه کاری در ارومیه از جمله روش هایی در معماری داخلی است که می شود با استفاده از آن سطح سقف و دیوار طرح دار کرد و ظاهری متفاوت به آن ها اضافه نمود. معنی لغوی پتینه به زنگار و کهنگی اشاره می کند و به عنوان هنر کهنه کاری در میان معماران معروف می باشد. پتینه یک سبک از رنگ آمیزی می باشد که به کار حالتی رنگی، تو رفته و کهنه می بخشد. امروزه با پیشرفت علم و هنر رشته معماری و پدید آمدن سبک های نوین و متریال های مدرن، افکت های مدرن به مجموعه رنگ های پتینه اضافه شده اند که به آن نمای دکوراتیو می دهد.

به کار بردن رنگ ها و افکت های گوناگون و جذاب در حوزه پتینه کاری در ارومیه، تحولی نو در صنعت معماری ایجاد نموده است و همواره در حال تکامل و پیشرفت می باشد. پتینه هنری می باشد که در آن بافت های بصری گوناگون و زیبا به کمک رنگ ها و ابزار های مختلف بر روی سطح های مختلف ایجاد می شوند. این سطح ها شامل دیوار، ستون، سقف و … هستند. با این مقدمه، در این مقاله از مجموعه استویو معماری 11 به بررسی کامل پتینه کاری در ارومیه و ویژگی های آن می پردازیم. با ما همراه تا انتهایی مقاله همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۹۵۲۷۵۹۶

پتینه کاری در طراحی داخلی

پتینه کاری دیوارهای منزل در ارومیه یکی از پر طرفدار ترین فنون پتینه در جهان است و در دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد. هنر پتینه کاری دیوار و تکنیک های ساختمانی پتینه بسیار گسترده است. با استفاده از این هنر می توان دیوار های ساده و بی روح را به دیوار های زیبا و جذاب تبدیل کرد.

پتینه کاری در تبریز

پتینه در مقایسه با رنگ های ساده که برای رنگ آمیزی سطوح استفاده می شوند، بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد. زیرا زندگی را زیبا تر و دلنشین تر می کند. کسانی که به ساده بودن رنگ های ساختمان علاقه ندارند و همچنین نصب انواع کاغذ دیواری نیز طبق سلیقه آن ها نیست، می توانند با استفاده از پتینه کاری در ارومیه، دکوراسیون داخلی فضای مد نظر خود را به فضایی گرم و کلاسیک تبدیل نمایند.

ویژگی های پتینه کاری 

 • پتینه کاری در ارومیه جایگزین مناسبی برای رنگ در دکوراسیون داخلی است و زیبایی آن در برابر رنگ آمیزی ساختمان بسیار چشم نواز تر می باشد. اما به دلیل قیمت بالای آن نسبت به رنگ اصولا برای دکوراتیو کردن بخشی از دیوار از آن استفاده می شود.
 • پتینه پایداری بالایی دارد و تا زمانی که نخواهید رنگ سطوح را تغییر دهید سالم باقی می ماند.
 • یکی از ویژگی های پتینه این است که در صورت زخمی شدن محل پتینه کاری به راحتی و به سرعت می توان آن را ترمیم و لکه گیری کرد.
 • پتینه بر روی هر سطحی قابل اجرا می باشد از جمله سطوح فلزی، پارتیشن ها، دیوار، سقف، ستون و …
 • موج های روی دیوار، ترک و ناهمواری هایی که بر روی سطح وجود دارند را می توان با پتینه پوشش داد.
 • سطوح پتینه ای در مقایسه با سایر سطوح رنگ شده با رنگ های روشن دیر تر کثیف و کدر می شوند.

انواع پتینه کاری

هنر پتینه بسیار متنوع و گسترده است و برای دکوراسیون سطوح مختلف استفاده می شود. انواع مختلف پتینه شامل موارد زیر می باشد:

 1. طلاکاری،
 2. ورق نقره،
 3. طرح فرشته،
 4. ابر و باد،
 5. برجسته و غیر برجسته،
 6. بافت دار و بدون بافت،
 7. مطلا کاری سقفی و دیواری،
 8. طرح چوب و
 9. کهنه کاری.

این هنر پتینه کاری در ارومیه قابل اجرا در انواع روش های مختلف است که در ادامه به توضیح هر یک از این روش ها خواهیم پرداخت.

پتینه کاری با اسفنج

این شیوه  یکی از راحت ترین روش هایی می باشد که تمام افراد می توانند آن را به انجام برسانند. برای انجام آن نخست باید سطح را رنگ آمیزی کرده. سپس با یک اسفنج تمیز که به رنگ آغشته شده است، با حالت ضربه طرح ایجاد نمود.

پتینه کاری در ارومیه با ورق زینتی

در این روش پتینه کاری در ارومیه، ابتدا سطح را تمیز می‌ کنند و با رنگ اکریلیک آن را پوشش می‌ دهند. سپس چسب ورق زینتی را با آب رقیق کرده و با قلمو یا اسفنج بر روی سطح می‌ زنند. سطحی که با چسب ورق طلا پوشش داده شده است باید از آلودگی جدا شده و پاک نگهداشته شود. سپس ورق زینتی را بر روی چسب قرار می‌ دهند و با استفاده از پارچه، ورق‌ ها را ماساژ می‌ دهند تا ورق اضافی بر جا نماند.

پتینه کاری با پارچه

استفاده از این روش نسبت به استفاده از اسفنج، زمان بیشتری برای انجام کار نیاز دارد. در این روش از شیوه پتینه کاری در ارومیه، ابتدا سطح زیرین حاضر سازی و رنگ آمیزی می شود، سپس با استفاده از چند تکه پارچه آغشته به رنگ، ضربه ای بر روی سطح طرح ایجاد می شود.

رنگ برداری

در روش رنگ برداری از راه های پتینه کاری در ارومیه، پس از آماده کردن سطح مورد نظر، از یک قلمو استفاده کنید تا رنگ رقیق را بر روی سقف یا دیوار بزنید. اما قبل از خشک شدن رنگ، باید رنگ های اضافی را با استفاده از یک پارچه به صورت مچاله ای پاک کنید. این کار باعث می شود که سطح به شکل مچاله ای ظاهر شود.

پتینه کاری در تبریز

خمیر مخصوص پتینه کاری

در روش پتینه خمیر، برای تهیه خمیر تکسچر، نیاز به خمیری با انعطاف پذیری بالا است. این مواد باید توسط یک طراح داخلی حرفه ای که تجربه کافی در این زمینه دارد، استفاده شود تا بتواند طرح ها و اشکال زیبا و خلاقانه را بر روی سطح ایجاد کند. خمیر تکسچر به طور معمول دیر تر خشک می شود نسبت به سایر خمیر های استفاده شده در ساختمان، به همین دلیل معمار می تواند زمان بیشتری روی طرح و نقش ها کار کند.

بتونه مخصوص پتینه کاری در ارومیه

نوع بتونه ای که در این روش از پتینه کاری در ارومیه استفاده می شود، از نوع روغنی است و حضور رزین در آن باعث افزایش کیفیت این محصول شده است. بتونه روغنی دارای هزینه کمتری نسبت به سایر انواع بتونه ها است، با این حال باید به خاطر داشت که برای استفاده از آن، سطح باید به طور کامل زیر سازی و حفره گیری شود. همچنین، قبل از انجام بتونه کاری، محل مورد نظر باید از آلودگی ها و گرد و غبار پاک سازی شود.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۹۵۲۷۵۹۶

کلام پایانی

امیدواریم با مطالعه این مطلب پتینه کاری در ارومیه به خوبی با هنر پتینه و انواع مختلف آن آشنا شده باشید. آیا شما نیز در دکوراسیون داخلی خانه خود از پتینه استفاده کردید؟ اگر به فکر انجام پتینه کاری در ارومیه در خانه و یا محل کسب و کار خود هستید، با معماران مجرب استودیو 11 تماس بگیرید.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *