طراحی داخلی نئوکلاسیک

طراحی داخلی نئوکلاسیک

شناخت طراحی داخلی نئوکلاسیک

طراحی داخلی نئوکلاسیک مخصوص کسانی است که به دکوراسیون و طراحی داخلی منزل خود را  مهم می دانند و تمایل دارند منزل آن ها شیک و مدرن به نظر بیاید. این سبک امروزه طرفداران بسیاری در سراسر جهان به دست آورده است. به منظور انجام طراحی داخلی نئوکلاسیک، باید مواردی را بدانید که در این مقاله از گروه معماری استودیو11 به بررسی آن ها می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۹۵۲۷۵۹۶

دکوراسیون نئوکلاسیک

طراحی داخلی به سبک نئوکلاسیک

همانطور که در بخش قبل گفتیم، از جمله محبوب‌ ترین سبک‌ هایی که امروزه در دکوراسیون داخلی استفاده می شود، سبک نئوکلاسیک می باشد. این سبک از قرن هجدهم آغاز شد که در آن زمان  شیوه تفکر هنرمند ها و فیلسوفان به سمت کلاسیک و به صورت عقلانی و اعتدال رفت. در اصل علت این اتفاق آن بود که این اشخاص تمایل داشتند از ماهیت سطحی و گذرا طراحی به سبک روکوکو عبور کنند.
هنر و معماری باروک و روکوکو هر دو بر رنگ‌ های روشن و تزئین هایی برای نمایش ثروت متمرکز بود. نئوکلاسیک کاملا برعکس تلقی می‌ شد و بر سادگی تمرکز کرده بود. از این رو، فضا های داخلی از وسیله های بیش از حد به سوی تقارن و طرح‌ های کم‌ رنگ سوق پیدا کردند. بسیاری از ساختمان‌ های عمومی در تمامی نقاط جهان از معماری و طراحی داخلی نئوکلاسیک الهام گرفته‌ اند.

طراحی داخلی به سبک نئوکلاسیک

عناصر کلیدی طراحی داخلی نئوکلاسیک

طراحی داخلی نئوکلاسیک جایگزینی دنج‌ تر و کلاسیک‌ تر برای سبک شیک و اسپارتایی معمولی خانه‌ های مدرنیستی می باشد. این انتخاب از همتا های خود تفاوت‌ هایی دارد که در این بخش توضیح داده شده است:

رنگ‌ ها

پالت رنگ نئوکلاسیک معمولاً دارای رنگ های ملایم می باشد و به سمت سفید، کرم و خاکستری متمایل می‌ آید. رنگ‌ های برجسته‌ تر همچون رنگ های سیاه، قرمز و نقره‌ ای معمولاً به‌ عنوان لهجه استفاده می‌ شوند.

مبلمان

مبلمان نئوکلاسیک، ساده و متقارن هستند. آن ها دارای ساختار چوبی یا فلزی قابل‌مشاهده‌ ای هستند که شکل قطعه را مشخص می‌ کند. در مورد پارچه‌ ها، مبلمان نئوکلاسیک بر کیفیت و لوکس بودن تأکید می‌ کنند، بدون اینکه بزرگ باشند. به‌ عنوان‌ مثال می‌ توان به ابریشم، پارچه ابریشمی، کتان و مخمل اشاره کرد.

تزیین

مبلمان نئوکلاسیک ساده و متقارن است و دارای ساختار چوبی یا فلزی قابل مشاهده است که شکل قطعه را مشخص می‌ کند. درباره پارچه‌ ها، مبلمان نئوکلاسیک تاکید بر کیفیت و لوکس بودن دارد، بدون اینکه بزرگ باشند. به‌ عنوان مثال، از ابریشم، پارچه ابریشمی، کتان و مخمل استفاده می‌ شود.

نکات مهم در مورد طراحی داخلی به سبک طراحی داخلی نئوکلاسیک

در ادامه این بخش از مقاله طراحی داخلی نئوکلاسیک، مهم‌ ترین نکته هایی را که می بایست در طراحی داخلی نئوکلاسیک رعایت نمائید، مورد بررسی قرار داده ایم. برای آشنایی هر چه بهتر با انواع سبک‌ های طراحی داخلی، می‌ توانید به مقاله انواع سبک های طراحی داخلی مراجعه کنید.

اهمیت تقارن در طراحی داخلی نئوکلاسیک

یکی از جزئیات مهم در معماری نئوکلاسیک، تقارن می باشد. در قرن هجدهم، تقارن به این اندازه رایج نبود، زیرا باروک و روکوکو بیشترین تأثیر را در طراحی داشتند. تقارن در نئوکلاسیک جذابیتی برای مردم داشت و با ظرافتی همراه بود.
تقارن در طراحی به تعادلی اشاره دارد که به صورت بصری وزن دارد و در یک فضا توزیع می‌ شود. این تقسیم‌ بندی به سه نوع عمده تقسیم می‌ شود:

  • تعادل متقارن،
  • تعادل نامتقارن و
  • تعادل رادیکال.

تعادل متقارن به تکرار المان‌ ها در یک محور مرکزی اشاره دارد. به عنوان مثال، مطمئن شوید که هر دو طرف یک کاناپه، بالش‌ هایی با وزن یکسان قرار دارند.

تعادل نامتقارن، آن المان‌ های دکوراسیون را بدون رعایت تقارن بکار می‌ برد. این کار برای ایجاد پویایی و لایه‌ بندی در فضا ها استفاده می‌ شود.

تعادل رادیکال بر روی المان‌ هایی تمرکز می‌ کند که در اطراف یک نقطه مرکزی وزن یکسانی دارند. مانند صندلی‌ هایی که دور یک میز قرار می‌ گیرند.

طراحی داخلی آشپزخانه به سبک نئوکلاسیک

کاغذ دیواری سبک نئوکلاسیک

در دکوراسیون نئوکلاسیک، خطوط افقی و عمودی به طرز فراوانی استفاده می‌ شود. با استفاده از کاغذ دیواری، می‌ توانید از خطوط افقی و عمودی در طراحی داخلی سبک نئوکلاسیک استفاده کنید و به اهداف خود در طراحی دست یابید. با استفاده از خطوط عمودی روی دیوار ها، می‌ توانید فضا را به نظر بلند تر و بزرگ تر نشان دهید. همچنین، با استفاده از خطوط افقی روی دیوار ها، می‌ توانید اتاق را به نظر وسیع‌ تر و فضایی باز تر بنمایید.

اهمیت استفاده از لوستر مناسب سبک نئوکلاسیک

یکی از عناصر اساسی در داشتن طراحی دل نشین، لوستر های بزرگ و مهیب هستند که به نقطه مرکزی یک اتاق تبدیل می‌ شوند. لوستر ها، شخصیت و جذابیتی به فضای اطراف خود می‌ بخشند. همچنین، آن ها هر جا که نصب شوند، یک نقطه مرکزی را ایجاد می‌ کنند که می‌ تواند توجه را از جزئیات غیر جذاب در اتاق منحرف کند.
قبل از خرید لوستر، به اندازه، جهت نوردهی و شعاع نور آن توجه کنید. به عنوان مثال، خرید یک لوستر بیش از حد بزرگ می‌ تواند مقیاس اتاق شما را بهم بریزد و باعث شود همه چیز در فضا به صورت تنگنا هراسی و کلاستروفوبیک به نظر برسد.

فرش در دکوراسیون نئوکلاسیک

فرش‌ های شرقی و پر نقش، راهی عالی برای ایجاد فضای جذاب و آرامش‌ بخش هستند. طراحی داخلی نئوکلاسیک تمرکز خود را بر ایجاد فضا هایی برای سرگرمی و مهمان‌ نوازی قرار می‌ دهد و ایجاد آرامش یک راه مناسب برای به دست آوردن بهترین دکوراسیون است. فرش‌ ها نقش بسزایی در ایجاد الگو و بافت دارند که اغلب در فضا های نئوکلاسیک مورد استفاده قرار می‌ گیرند. هنگام تصمیم گیری برای خرید فرش، توصیه می‌ شود یک فرش به اندازه کافی بزرگ تهیه کنید تا تمامی قطعات مبلمان روی آن قرار بگیرند. این کار باعث می‌ شود اتاق به یک منطقه برای نشستن و مکالمه گروهی تبدیل شود که از سایر مناطق جدا شده است.

کاربرد آینه در طراحی نئوکلاسیک

آینه‌ها در طراحی داخلی سبک نئوکلاسیک عملکردی دوگانه دارند. آینه‌ها به‌عنوان یک دکوراسیون عالی، بسیار ظریف و پیچیده عمل می‌کنند. علاوه بر این، استفاده از آینه‌های متعدد می‌تواند تقارن را افزایش دهد و همچنین نور اتاق را چندبرابر کند.

چیدمان اتاق به سبک نئوکلاسیک

یکی از ویژگی‌ هایی که طراحی داخلی نئوکلاسیک را بسیار جذاب کرده است، سادگی آن می باشد. در مقابل باروک و روکوکو که پر رنگ و جلب توجه کننده تر هستند، سبک نئوکلاسیک بر زیبایی ساده و جزئیات کوچک تمرکز دارد. در دکور نئوکلاسیک، از پالت رنگی خنثی برای چیدمان اتاق‌ ها استفاده می‌ شود. رنگ‌ های نئوکلاسیک اغلب به سمت رنگ‌ های مایل به سفید، کرم، خاکستری، زرد و رنگ‌ های کم‌ رنگ تمایل دارند. لهجه‌ ها معمولاً قرمز، مشکی، نقره‌ ای یا طلایی است و الگو ها کم کنتراست و خنثی هستند.

طراحی داخلی اتاق خواب به سبک نئوکلاسیک

برای طراحی داخلی نئوکلاسیک در پذیرایی یا اتاق خواب، همواره باید از رنگ‌ های مشخصی استفاده کنید که در کل فضا به کار می‌ روند. بهتر است از تعداد محدودی رنگ در پالت استفاده کنید و آن ها را به روش‌ های مختلف در فضا قرار دهید. در منازل نئوکلاسیک، ممکن است بخواهید از رنگ سفید کم‌ رنگ برای دیوار ها استفاده کنید، در حالی که طرح‌ ها و رنگ‌ های مختلف را با رنگ سفید ترکیب کنید.

چیدمان آشپزخانه به سبک دکوراسیون نئوکلاسیک

همان‌ طور که اشاره شد، لوستر ها نقش مهمی در دکوراسیون نئوکلاسیک دارند. نصب لوستر در آشپزخانه، تأثیر بیشتری در زیبایی فضا ایجاد می‌ کند. آشپزخانه یکی از بهترین مکان‌ ها برای قرار دادن لوستر است. زیرا نور را به صورت یکنواخت پخش می‌ کند.
عنصر دیگری که در طراحی دکوراسیون آشپزخانه نئوکلاسیک تأثیر گذار است، سنگ مرمر است. سنگ مرمر یک ماده بسیار مناسب برای نمای آشپزخانه است. زیرا علاوه بر شکوه و زیبایی، محکم است و می‌ تواند با گرما به خوبی سازگاری داشته باشد. استفاده از کابینت‌ هایی با رنگ‌ های خنثی، لوازم تزیینی فلزی و کابینت‌ های سبک نئوکلاسیک نیز به ترتیب دیگر عواملی هستند که بر تنظیم آشپزخانه در دکوراسیون نئوکلاسیک تأثیر گذارند.

سخن پایانی

در این مقاله، سبک طراحی داخلی نئوکلاسیک در بخش های مختلف خانه را مورد بررسی قرار دادیم. این سبک سادگی و مجلل بودن را به طور هم‌ زمان در دکوراسیون خانه به کار می برد. بدون تردید، هنوز اطلاعات بسیاری وجود دارد که باید در باره این سبک به دست آورید. در صورتی که سوالاتی در این زمینه داشتید می توانید با مشاوران استودیو معماری 11 تماس بگیرید تا در کوتاه ترین زمان مناسب ترین پاسخ ها را به دست آورید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۹۵۲۷۵۹۶

 

 

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *