طراحی آتشکده در ویلا

طراحی آتشکده در ویلا

طراحی آتشکده در ویلا

ساخت و طراحی آتشکده ویلایی، در میان مردم بسیار محبوب گشته است. از این رو به نسبت بالایی از طرفداران برخوردار است. با ساخت و طراحی آتشکده در ویلا، در واقع یک مکان راحت و آرام برای گذراندن اوقات فراغت در محوطه ویلا ایجاد می‌ شود. استفاده از آتشکده‌ ها، نسخه مدرن و راحت‌ تری از گودال های آتشی قدیمی است که در گذشته مورد استفاده قرار می‌ گرفتند.

در این روز ها، ساکنان ویلا ها از آتشدان های ویلایی برای برگزاری دورهمی های دوستانه، پختن کباب در فضای باز و همچنین به عنوان یک عنصر زیبا و جذاب در طراحی و ساخت ویلا استفاده می‌کنند. پس از لذت بردن از غذا و کوچکترین تفریح در باغ، نشستن مهمانان در اطراف آتشکده ویلایی و نوشیدن نوشیدنی گرم، بسیار جذاب و دلچسب است.

در این مقاله طراحی آتشکده در ویلا از سایت استودیو معماری 11 قصد داریم شما را با ساخت و طراحی آتشکده در ویلا  و انواع آن آشنا کنیم تا با خواندن این مطلب، بتوانید یک آتشکده زیبا و شگفت‌ انگیز را برای ویلای خود داشته باشید.

ساخت و طراحی آتشکده ویلا

در فرآیند طراحی آتشکده در ویلا، بعد از تعیین مکان و ابعاد آتشکده در محوطه ویلا، مرحله بعدی به مسئله انتخاب سوخت می‌ پردازد. شما می‌ توانید از گاز یا چوب به عنوان سوخت آتشکده استفاده کنید، که به ترجیح خود شما مرتبط می شود. طراحی و ساخت یک آتشکده، یک فعالیت حرفه‌ ای است و بهتر است از فردی با تجربه در این حوزه کمک بگیرید، تا بدین شیوه از هزینه‌ های اضافی جلوگیری گردیده و همچنین محیط ویلا هیچ گونه آسیبی نبیند.

طراحی آتشکده در ویلا

استفاده از مواد مناسب و با کیفیت نیز یک نکته مهم است که در طراحی آتشکده در ویلا باید به آن توجه کنید و بررسی کنید که کدام عناصر و مواد در صنعت ساختمان برای ساخت آتشکده مناسب‌ تر هستند. برای انجام این مراحل می توانید از مشاوران و معماران مجرب و خوش سلیقه استودیو معماری 11 کمک بگیرید.

انواع آتشکده در باغ ویلا

در این قسمت از مقاله طراحی آتشکده در ویلا، با انواع آتشکده از لحاظ جنس و سبک و نوع سوخت آشنا می شویم. با ما همراه باشید.

طراحی آتشکده گازی در ویلا

برای ساخت یک آتشکده گازسوز در فضای باز، نیاز به اتصال آن به خط گاز ویلا دارید. اگر خط گاز از محل ویلا شما دور قرار داشته باشد، ساخت این نوع آتشکده ممکن است دشوار و یا غیر قابل انجام باشد. یکی از معایب آتشکده گازسوز، هزینه بالای استفاده از گاز طبیعی است. با این حال، آتشکده گازسوز دارای مزایای زیادی است. از جمله سوزش بسیار تمیز گاز، تولید کمتر دود و راحتی در اشتعال.

ساخت آتشدان هیزمی یا چوبی در فضای باز

ساخت و طراحی آتشکده هیزمی یا چوبی در فضای باز نیز می‌ تواند جذاب باشد. قاب چوبی روی آتشکده، طراحی مدرن ویلا روستایی یا روستیک را ایجاد می‌ کند. بافت چوب و رنگ طبیعی آن، با پوشش کاملاً سفید کف و سقف، تضادی زیبا ایجاد می‌ کند و جلوه‌ ی منحصر به فردی به آتشکده می‌ بخشد. استفاده از لوازم جانبی و تجهیزاتی مانند قالیچه‌ ها و بالشتک‌ هایی با رنگ آبی، تنوع رنگی را در این قاب به وجود می‌ آورد. اما در عین حال، آتشکده هیزمی یا چوبی دود ایجاد می‌ کند و نیاز به تمیز کردن دارد. با این حال، استفاده از چوب در ساخت و طراحی آتشکده در ویلا مقرون به صرفه‌ تر از گاز طبیعی است و همچنین گرما را به خوبی تولید کرده و حس و جذابیت بوی روستایی چوب سوزان را به افراد منتقل می کند.

آتشکده مدرن در طراحی آتشکده در ویلا

آتشکده مدرن همان گونه که از نام آن پیدا مشحص می باشد، با ترکیبی مینیمالیست از متریال و طراحی مدرن یک آتشکده زیبا را در ویلا به ارمغان می آورد.

آتشکده کلاسیک در طراحی آتشکده در ویلا

آتشکده کلاسیک نیز با استفاده از متریال کلاسیک، یعنی چوب و سنگ، جلوه ای کلاسیک به فضای شما می بخشد.

آتشکده حیاط خلوت

در زمان طراحی آتشکده در ویلا برای حیاط خلوت به طور مستقیم در فضای سبز حیاط خلوت ساخته می شود و می توان در طراحی آتشکده حیاط خلوات، یک فضای دوستانه و صمیمی برای ناهار خوری هم ایجاد نمود. استفاده از مبلمان فلزی ساده در قسمت حیاط خلوت، تمرکز را بر روی آتشکده نگه خواهد داشت.

آتشکده سنگی و آجری برای باغ ویلا

طراحی آتشکده سنگی و آجری، به فضای نشیمن جذابیت خاصی خواهد داد. استفاده از ستون و دیوار آجری، سقف فلزی و کفپوش سنگی یک تضاد جذاب را برای ویلا شما به ارمغان خواهد آورد. همینطور اگر اثاثیه ای که استفاده می شود، دارای بافت طبیعی و رنگ های خنثی باشد، حس مدرن روستیک تقویت می گردد. می توانید آجر ها را در یک الگوی موج دار و نا هموار نصب نمائید و یک فضای آرامش بخش و غیر رسمی را در زمان طراحی آتشدان در ویلا را ایجاد کنید.

آتشکده سنگی و آجری برای باغ ویلا

آتشکده پیش ساخته در ویلا

آتشکده‌ های پیش ساخته، در بیشتر موارد از جنس فلز هستند و با یک پوشش منحصر به فرد جرقه آتش و یک کباب پز، به افراد عرضه می شوند. این نوع آتشدان قابلیت جا به جایی یز دارا می باشد و می توانید آن ها را در باغ جابجا کنید. کاسه های آتش هم گزینه‌های پیش ساخته دیگری می باشند و به سبک معاصر و از بتن صاف پیش ساخته به تولید می رسند.

طراحی محوطه اطراف آتشکده ویلایی

ساخت و طراحی آتشکده در ویلا، یکی از جنبه‌ های زیبایی‌ بخش محیط ویلا است و شما می‌ توانید با استفاده از عناصر دیگر، فضای اطراف آتشکده را بهبود بخشید و فضای زیبا و دلپذیری را ایجاد کنید. همانطور که قبلاً اشاره شد، می‌ توانید یک فضای ناهار خوری یا نشیمن را در اطراف آتشکده نیز طراحی کنید.

علاوه بر این، با خریداری بهترین مبلمان هم زمان با ساخت و طراحی آتشکده در ویلا، قادر خواهید بود تا جلسات دوستانه و خانوادگی خود را در محیطی صمیمی، دلنشین و در کنار گرمای آتشکده برگزار کنید. همچنین، می‌ توانید در کنار استخر ویلا، یک آتشکده نیز ایجاد کنید و اطراف آن را با سایبان و مبلمان راحتی زیبا تزئین کنید. با انجام کمی تحقیق و جستجو در اینترنت و بهره‌ گیری از خلاقیت، می‌ توانید به ایده‌ های جذابی برای طراحی و ساخت محیط اطراف آتشکده دست یابید. همچنین کمک گرفتن از معماران استودیو 11 نیز این امکان را می دهد تا با ترکیب خواسته شما از طراحی آتشکده در ویلا و همچنین متد های روز دنیای معماری بهترین طراحی آتشکده در ویلا را به دست آورید.

نکاتی در مورد طراحی آتشکده در ویلا

در صورت تمایل به ساخت و طراحی آتشکده در ویلا در حیاط خلوت یا باغ ویلا خود، اولین نکته‌ ای که باید به آن توجه کنید، مکان و اندازه آتشکده است. اگرچه می‌ توانید بر اساس سلیقه خود یک آتشکده ویلایی بسازید. اما به طور معمول یک آتشدان باغی با ابعاد خانوادگی متوسط، قطری حدود یک متر دارد. قطر یک متر، شامل گودال اصلی آتش و لبه‌های خارجی ساختار آتشکده است.

ارتفاع مناسب برای آتشکده

ارتفاع مناسب برای قرار دادن پا ها بر روی لبه خارجی آتشکده ویلایی، 24 تا 30 سانتیمتر است. در صورتی که گودال آتش هم‌ارتفاع با زمین سطح باشد، افراد باید در اطراف آن خم شوند تا گرما را احساس کنند. اگر قصد دارید یک دیوار نشیمن یکپارچه به عنوان بخشی از طراحی آتشکده در ویلا داشته باشید، باید ارتفاع آتشدان باغی را حداقل 45 تا 50 سانتیمتر در نظر بگیرید. لازم به ذکر است که اگر ارتفاع آتشکده ویلایی بسیار بالا باشد، استراحت پا ها بر روی لبه آن ناراحت‌ کننده و دشوار خواهد بود. همچنین، ارتفاع زیاد ممکن است باعث شود که گرمای مناسب و کافی در فضای نشیمن وجود نداشته باشد.

طراحی آتشکده در ویلا

محیط اطراف آتشکده

در مورد ساخت و طراحی آتشکده در ویلا، باید مساحت مناسبی در فضای محیط ویلا یا حیاط خلوت وجود داشته باشد. کارشناسان ساخت آتشکده باغی و ویلایی، توصیه می‌ کنند که یک منطقه نشیمن با ابعاد 2.5 متری را در اطراف لبه خارجی گودال آتش ایجاد کنید، تا در صورت افزایش دمای بیش از حد، افراد بتوانند صندلی‌ های خود را به سمت عقب حرکت دهند. بر اساس این پیشنهاد و با توجه به قطر 1 متری گودال آتش، برای ساخت یک آتشکده ویلایی متوسط، به فضایی با قطر حداقل 3.5 متر نیاز دارید. با این حال، باید توجه داشت که محیطی با قطر 5 متر، بهترین فضا برای ساخت آتشکده ویلایی است.

باد را در زمان طراحی آتشکده در ویلا در نظر بگیرید.

هنگام ساخت و طراحی آتشکده در ویلا، باید باد های غالب در نظر گرفته شود. بدون شک، شما نمی‌ خواهید گودال آتش را در مکانی احاطه شده توسط باد های شدید بسازید. در این صورت، روشن کردن آتش بسیار سخت خواهد بود و مهمانان شما در معرض دود شدیدی قرار می‌ گیرند.

درختان و محیط سبز اطراف آتشکده

همچنین، سعی کنید گودال آتش را در مکانی قرار دهید که بتوانید از تمام مناظر زیبای باغ بهره‌ برداری کنید. با این حال، این نباید به معنی قرار دادن آتشکده ویلایی در نزدیکی شاخه‌ های درختانی باشد که ممکن است قابلیت اشتعال داشته باشند. زیرا در صورت باد زدگی، درختان ممکن است آتش بگیرند.

در ساخت آتشدان، باید مراقب باشید که جرقه‌ ها و شعله‌ ها به آسانی پراکنده نشوند و وسایل قابل اشتعال را به آتش نکشند. برای ساخت آتشکده، می‌ توانید از آجر نسوز و درز بندی مقاوم در برابر آتش در کناره‌ ها و کف چاه آتش استفاده کنید.

متریال های باکیفیت را در ساخت و طراحی آتشکده در ویلا استفاده کنید.

از مصالح با کیفیت و مناسب برای ساخت آتشدان استفاده کنید. به عنوان مثال، مطمئن شوید که بلوک‌ های بتنی فشرده برای ساخت و طراحی  آتشکده در ویلا استفاده نشده باشند. زیرا بلوک‌ های بتنی در معرض تجمع بخار و گرما قرار گرفته، ممکن است منفجر شوند. اما اگر بلوک‌ های خاکستری به اندازه کافی متخلخل باشند تا بخار تخلیه کنند، منفجر نمی‌ شوند. ساخت و طراحی آتشکده در ویلا، بسیار پیچیده‌ تر از آنچه که فکر می‌ کنید است. بنابراین، بهتر است از افرادی با تجربه در ساخت آن کمک بگیرید.

طراحی آتشکده ارزان

اگر نمی‌ خواهید هزینه زیادی را برای طراحی و ساخت آتشدان ویلایی خود صرف کنمایید، می‌توانید از طرح‌های ساده‌ تر و اقتصادی‌ تر استفاده کنید. به علاوه، می‌ توانید از منابع معمولی مانند سنگ‌ ها، بلوک‌ های بتنی، آجر یا چوب استفاده کنید. باز هم تاکید می‌کنم که بهتر است با یک متخصص مشورت کنید تا بتوانید طرح و مکان مناسبی برای آتشکده ویلایی خود انتخاب کنید. همچنین، در نظر داشته باشید که برخی از مناطق و قوانین ممکن است محدودیت‌ هایی برای ساخت آتشکده داشته باشند. بنابراین بهتر است قبل از شروع به ساخت، مقررات محلی را بررسی کنید.

در طراحی آتشکده ویلایی، می‌ توانید از عناصری مانند سنگ‌ های دکوراتیو، آجر های زیبا، بند های چوبی یا فلزی، سقف‌ های دارای سایه‌ بان و یا سایر عناصر طراحی استفاده کنید. در ضمن، به ایمنی نیز توجه کنید و مطمئن شوید که آتشکده به درستی ساخته شده و قوانین ایمنی را رعایت می‌کند.

سوالات متداول

آیا از آتشکده ویلایی در مناطق باد خیز نیز استفاده می شود؟

به طور معمول آتشکده‌ ها، در مناطق باد خیز عملکرد خوبی ندارند. وزش بادهای شدید با جذابیت و زیبایی آتشکده در تضاد می باشند. به همین دلیل در صورتی که ویلای شما در نواحی بادخیز است و قصد دارید یک آتشکده را در آن طراحی کنید، پیشنهاد می شود از یک محافظ باد شیشه ای برای آن استفاده کنید.

طراحی آتشکده در ویلا

آتشکده گازسوز بهتر است یا هیزمی؟

به کار بردن آتشکده‌ های گاز سوز راحت‌ تر می باشد. ولی خیلی از صاحب ویلا ها، به اصالت آتشکده هیزمی علاقه بیشتری دارند. این نوع آتشکده‌ ها، صدا، ظاهر و بویی دارند که اغلب افراد، از آن استقبال می کنند.

آیا می توان یک آتشکده را روی کفپوش چوبی ساخت؟

بله، امکان ساخت آتشکده‌ های گاز سوز بر روی کفپوش چوبی وجود دارد. ولی در صورتی که سوخت آتشکده چوب باشد، بهتر است که روی هر سطح قابل اشتعالی ساخته نشود.

هزینه ساخت آتشکده ویلایی چقدر می باشد؟

ساخت و طراحی آتشکده در ویلا به وسیله متریال گوناگونی انجام می شود، علاوه بر این سبک های مختلفی برای آتشکده وجود دارد که به کار بردن هر کدام از آن ها در قیمت گذاری آتشدان تاثیر می گذارد. از این رو نمی توان یک هزینه ثابت را برای تمام آتشکده‌ ها در نظر گرفت و یک پیمانکار باید بعد از بررسی، قیمت نهایی را محاسبه کند. به صورت کلی هزینه ساخت و طراحی آتشکده در ویلا بر اساس ابعاد، مصالح ساختمانی مورد استفاده و پیچیدگی های طراحی و ساخت آن مشخص می شود.

جمع بندی

دلیلی که باعث گشته است تا ساخت آتشکده ویلایی اهمیت بسیاری پیدا کند، استفاده کردن از گرمای آن در روز های سرد سال است. چه چیزی بهتر از این که دورهمی های دوستانه و خانوادگی خود را در اطراف آتش و در فضای سبز ویلا اختصاصی خود سپری کنید؟! آتشکده در ویلا و باغ، فضایی زیبا و دلنشین را در محوطه پدید می آورد. ایده‌های بسیاری هستند که یک طراح حرفه ای می تواند بر اساس نیاز و سلیقه شما آن ها را برای شخص شما طراحی کند.

برچسب ها: بدون برچسب

یک پاسخ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *