طراحی کابینت

طراحی کابینت

اطلاعات مورد نیاز درباره طراحی کابینت

امروزه ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی آشپزخانه به مواردی تبدیل شده است که ذهن را به خود مشغول کند. به علاوه به جهت این که متریال های گوناگون در بازار حضور دارند، می تواند فضای آشپزخانه را به محیطی جذاب تر و شاداب تر تغییر دهید. به همین علت بهتر است که اطلاعاتی در زمینه طراحی بخش های مختلف آن داشته باشید تا بتوانید یک آشپزخانه متفاوت و البته مطابق سلیقه خود داشته باشید. طراحی کابینت یکی از مواردی است که می تواند فضای یک آشپزخانه قدیمی و کسل کننده را به یک آشپزخانه لوکس و جدید تبدیل سازد. به جهت اهمیت تاثیر کابینت در این مقاله از گروه استودیو معماری 11 به بررسی موارد مهم درباره طراحی کابینت می پردازیم. با ما همراه باشید.

همانطور که در بخش قبل گفته شد، در فضای آشپزخانه، کابینت ها به عنوان اصلیترین دیوار پوش ها به حساب می آیند که موجب بهینه سازی در فضای آشپزخانه می گردد.

موارد بسیاری در زمینه طراحی کابینت وجود دارد اما ما در این مقاله به بررسی مهمترین نکته ها در زمینه طراحی کابینت می پردازیم. اما توصیه می کنیم که برای داشتن طراحی کابینت مناسب آشپزخانه خود همچنین مطابق با سلیقه شخصی با متخصصان این حوزه مشورت نمائید زیرا کمک از یک متخصص می‌ تواند در انتخاب کابینت‌ هایی که از نظر تناسب و مقیاس متعادل هستند، مفید باشد. یک طراح همچنین عوامل طراحی خاصی را که می‌ تواند بر چگونگی ظاهر آن کابینت‌ ها در فضای جدید شما تأثیر بگذارد، ارائه می‌ دهد. گروه استودیو معماری 11 با توجه به فضایی که شخص در اختیار دارد و البته خواسته ایشان بهترین طرح ها را طراحی کرده و پیاده سازی می کند.

انتخاب متریال مناسب کابینت

the right materials for the cabinet

کابینت‌ ها یک عامل مهم در تعیین شخصیت آشپزخانه به حساب می آیند، از این رو انتخاب سبک مناسب برای طراحی کابینت بسیار اهمیت دارد. طراحی کابینت می‌ تواند در مقایسه با اجزای ساختاری دیگر یک ساختمان گاهی سطحی به نظر برسد، اما از آن جایی‌ که کابینت آشپزخانه ممکن است بیش از یک‌ چهارم بودجه بازسازی آشپزخانه به خود تخصیص دهد، ضروری است که معماران و طراحان داخلی قبل از مشخص‌ کردن این عنصر، تحقیقات خود را انجام دهند. طبیعی است که مهم‌ ترین بخش طراحی کابینت، حتی مهم تر از سبک و عملکرد آن، انتخاب متریال مناسب برای کابینت می‌ باشد.

طراحی کابینت به سبک نئوکلاسیک

طراحی کابینت به سبک نئوکلاسیک: جهت مشاهده این پروژه کلیک کنید.

عوامل تأثیر گذار بر طراحی کابینت

Factors affecting cabinet design

الف) بودجه پروژه را تعیین نمائید، تا مشخص گردد چه جزئیاتی را می‌ توانید به کار ببرید.

ب) یک مصالح ساختمانی برای کابینت انتخاب کنید. برای اینکه چه موادی را برای کابینت خود مورد استفاده قرار دهید، چندین انتخاب دارید که همگی مزایا و هزینه‌های متفاوتی با خود دارند.

ج) رنگ مناسبی را برای کابینت خود انتخاب نمایید. در فضا های کوچک آشپزخانه از رنگ‌ های روشن‌ تر استفاده کنید. رنگ‌ های تیره معمولاً اتاق‌ ها را کوچک‌ تر نشان می‌ دهند. اگر چوبی که انتخاب کرده‌ اید دقیقاً رنگ مناسبی ندارد، می‌ توانید آن را رنگ بزنید تا رنگ آن با آشپزخانه شما هماهنگی بیشتری داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که رنگ‌ هایی که برنامه‌ریزی می‌ کنید با هم تداخل نداشته باشند.

نکته

صحبت با یک طراح داخلی را در نظر بگیرید تا نکاتی کامل در مورد جزئیات بیشتر طراحی کابینت را در اختیارتان بگذارد.

ویژگی های چند نمونه از متریال‌ های مورد استفاده

Features of some examples of materials used in cabinet design

MDF

رایج‌ ترین متریال کابینت MDF می باشد. دارای دوام بالا بوده و مقرون‌ به‌ صرفه می باشد. به علاوه کار با آن ها آسان است. MDF رنگ بسیار ساده‌ ای دارد، از این رو قبل از اجرا باید رنگ آمیزی گردد.

تخته کامپوزیت (ملامینه)

این تخته ها گزینه ارزان‌ تری در مقایسه با دیگر متریال ها می باشد. این متریال باعث صرفه‌ جویی در هزینه مواد می‌ شود، اما به‌ اندازه سایر گزینه‌ های حاضر برای طراحی کابینت دوام نخواهد داشت.

چوب‌ های جامد

بلوط، کاج و غیرهدر نمونه ای از چوب های جامدی هستند که در طراحی کابینت‌ ها رایج می باشند. با این‌ حال، چوب جامد انعطاف پذیر است، بنابراین پیمانکار ها آن را برای محیط‌ های مرطوب و شرجی توصیه نمی‌ کنند. چوب جامد هم گران‌ تر از MDF می باشد.

جایگزین‌ های چوبی

مواردی چون لمینت که جایگزین های چوبی در طراحی کابینت به شمار می آیند، می‌ توانند با قیمت ارزان‌ تر، ظاهری طبیعی به آشپزخانه شما بدهند. در بیشتر موارد بسیار بادوام می باشند. شما نمی‌ توانید لمینت را رنگ آمیزی کنید، از این رو گزینه‌ های شما برای سفارشی‌ سازی محدود خواهد شد.

طراحی کابینت به سبک مدرن

طراحی کابینت به سبک مدرن

انواع سبک در طراحی کابینت

Types of styles in cabinet design

اولین قدم برای طراحی و دیزاین یک کابینت، شناخت انواع سبک کابینت آشپزخانه است. اگر به اندازه کافی اطلاعاتی درباره جزئیات و خصوصیات هر کدام از سبک های کابینت داشته باشید، به درستی می توانید با در نظر گرفتن سلیقه خود بهترین و زیبا ترین کابینت را برای آشپزخانه انتخاب نمائید.

در این قسمت از مقاله ویژگی های هر کدام از انواع سبک طراحی کابینت مورد بررسی قرار می گیرد. گروه بندی انواع سبک های کابینت با در نظر گرفتن دو فاکتور مهم که در ادامه آورده شده است صورت می پذیرد

  1. سبک طراحی
  2. جنس مواد اولیه برای طراحی کابینت 

به این ترتیب وقتی نامی از یک کابینت برده می شود، به سبک طراحی و جنس مواد اولیه آن اشاره می گردد. مانند کابینت سبک کلاسیک. به طور کلی انواع سبک کابینت و یا انواع سبک های طراحی کابینت به سه دسته تقسیم می شوند:

  • کابینت مدرن
  • کابینت کلاسیک
  • کابینت نئوکلاسیک

کابینت مدرن

کابینت مدرن، یکی از انواع سبک های مورد علاقه ای می باشد که در بین علاقه مندان به دکوراسیون طرفداران فراوانی دارد. طراحی این کابینت ها معمولا از سطوحی صیقلی و یکدست استفاده می کند و سادگی در طراحی آن ها مورد توجه قرار می گیرد. در کابینت های مدرن، خطوط صاف و منظم برجسته است و تعدادی پیچ و خم در طرح آن ها وجود ندارد.

می توان در طراحی آشپزخانه با استفاده از کابینت های مدرن، از متریال های با رنگ های متفاوت استفاده کرد یا قسمت های مختلف کابینت را با یک رنگ تنوع بخش جلوه داد. مواد تشکیل دهنده این کابینت ها معمولا از سطوح صاف و صیقلی دارند.

کابینت هایگلاس

این کابینت‌ ها اغلب در دسته کابینت‌ های مدرن قرار می‌ گیرند. در طراحی‌ هایی که با این سبک انجام می‌ شود، اشکال هندسی به صورت چهار گوش و دایره بیشتر استفاده می‌ شوند.

در کابینت‌ های مدرن، علاوه بر زیبایی و سادگی، بیشترین تاکید بر کاربردی بودن و استفاده حداکثری از فضای موجود است. بنابراین یکی از ویژگی‌ های مهم کابینت‌ های مدرن این است که برای فضا های کوچک مناسب هستند و حجم بیشتری از فضای داخلی را در اختیار مصرف کننده قرار می‌ دهند.

از دیگر ویژگی های این سبک از کابینت ها، می توان به مدت زمان کوتاه برای اجرای این نوع طراحی اشاره داشت. مواد اولیه با قیمت مناسب تر و استهلاک کم نیز از دیگر ویژگی های هستند که باعث محبوبیت هرچه بیشتر این سبک از کابینت ها شده اند.

کابینت کلاسیک

برای انتخاب کابینت مناسب برای آشپزخانه، اصولا باید توجه کنیم که سبک معماری و دکوراسیون کلی خانه و ساختمان را در نظر بگیریم تا تناسب و هماهنگی بیشتری بین اجزای محیط ایجاد شود. یکی از سبک هایی که در زمینه معماری امروزی بسیار مشهور است، سبک رومی یا کلاسیک است.

برای کابینتی که به این معماری متناسب باشد، می توان به کابینت رومی یا کلاسیک اشاره کرد. این نوع کابینت ها دارای طراحی و تزیینات زیادی هستند و معمولا با ظاهری پرکار و پیچیده ساخته می شوند.

ظاهر این سبک از کابینت ها بسیار لوکس است و دارای جلوه ای بسیار شیک و زیبا می باشد. تزئیناتی که روی این کابینت ها اجرا می شود معمولا دارای الگویی است که با یک ریتم خاص در تمام کار تکرار می شود.

طراحی کابینت به سبک نئوکلاسیک

طراحی کابینت به سبک نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک

در کنار سبک های کابینت مدرن و کلاسیک که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده اند، سبک کابینت نئوکلاسیک نیز محبوبیت بسیاری را به دست آورده است. سبک کابینت نئوکلاسیک پس از سبک های مدرن و کلاسیک استقبال بسیاری را کسب کرد و به سرعت جایگاه خود را در آشپزخانه های بسیاری از افراد پیدا کرد. با توجه به تکامل تکنولوژی های جدید، این سبک کابینت توانسته سریعاً طرفداران بسیاری را به دست آورد. از مزایای این کابینت می توان به براق و صیقلی بودن رویه و ظاهر بسیار زیبا و لوکس آن اشاره داشت. سبک کابینت نئوکلاسیک را می توان سبکی میان طراحی مدرن و طراحی کلاسیک در نظر گرفت. ترکیب خصوصیات هر دو سبک، مانند طراحی پیچیده و استفاده از سطوح صاف و صیقلی، در کابینت نئوکلاسیک مشاهده می شود.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *