نمای رومی

نمای رومی

نمای رومی ویژگی های آن

امروزه سبک ها و همچنین طراحی های گوناگونی برای نمای ساختمان وجود دارد. در بین یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین انواع سبک نما، نمای رومی قرار دارد که در دسته طراحی های نمای کلاسیک قرار می گیرد. به دلیل طرفدارانی که نمای رومی امروزه دارد، در این مقاله از گروه معماری استودیو 11 به بررسی ویژگی ها و انواع آن می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

 

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۹۵۲۷۵۹۶

نمای رومی چیست؟

نمای رومی یکی از نما هایی است که از جزییات و المان‌های متعددی مانند ستون‌ ها، صراحی‌ ها، قرنیز های رومی و قوس‌ های گرد و عریض در نمای رومی استفاده می‌ کنند. مهمترین ویژگی نمای رومی، تقارن بین دو طرف آن است. قبل از انتخاب نمای سبک، بهتر است با ویژگی‌ های آن آشنا باشیم. تعدادی از مشخصه‌ های مهم نمای رومی به شرح زیر است:

 • استفاده فراوان از جزییات و پیچیدگی
 •  ستون‌ های سنگی بلند و تزیین شده با استایل‌ های دوریک، کرنتین و یونیک در قسمت هایی چون ورودی
 • سر ستون،
 • صراحی،
 • مجسمه و
 • کتیبه

تا به این قسمت به شناخت تعدادی از ویژگی های نمای رومی پرداختیم. حال به طور کلی ویژگی های نمای رومی را مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

ویژگی های نمای رومی

 1. قوس های گرد و عریض
 2. تقارن میان المان های نمای رومی: رعایت اصل تقارن در نمای رومی از اهمیت بالایی برخوردار است.
 3. پنجره های بلند صاف یا قوس دار
 4. سقف بلند که موجب جلال و شکوه ساختمان می شود
 5. منحنی های استفاده شده در طراحی کلاسیک موجب القای حس راحتی و آرامش در انسان می شود.
 6. از آنجا که امروزه نمای ساختمان های زیادی به این سبک طراحی شده، به راحتی با نگاه کوتاهی به آن ها می توانید متوجه این ویژگی ها شوید.

دلیل محبوبیت نمای رومی

با بررسی رفتار مردم، دلیل اصلی رواج نمای رومی، تجمل‌ گرایی است. در زمان های گذشته، این نوع نما اغلب برای ساختمان‌ های خاص مانند اماکن فرهنگی و مجتمع‌ های لوکس و گران‌ قیمت استفاده می‌ شد. اما با گذشت زمان، به دلیل در دسترس بودن مصالح و ارزشی که به ساختمان می‌ بخشد، استفاده از این سبک نما افزایش یافت. اکنون می‌ توانید انواع نمای رومی را با طرح‌های متنوع در سطح شهر های مختلف مشاهده کنید.

انواع نما های رومی

 • نمای رومی ساده،
 • نمای رومی برای ساختمان دو طبقه،
 • ساختمان یک طبقه و
 • نمای رومی ویلایی 

ممکن است بعضی از عزیزان به دلیل عدم همخوانی این نما با فرهنگ ایرانی، با این سبک نما مخالفت کنند. اما می توان این عزیزان را با ارجاع دادن به تاریخچه نمای رومی از این عقیده خارج کرد. از این رو در ادامه به بررسی تاریخچه نمای رومی می پردازیم. همچنین علاوه بر بیان تاریخچه نمای رومی، ابزار ها و مصالح این سبک نما را معرفی و مقایسه خواهیم کرد.

تاریخچه نمای رومی ساختمان

پرسشی که به ذهن هر کسی با شنیدن نام “نمای رومی” می‌ رسد این است که آیا این سبک نما از معماری رومی الهام گرفته شده است و وارداتی است؟ در پاسخ به این سوال، باید بگوییم با نگاهی به بنا های بازمانده از دوران قبل از اسلام (امپراطوری ایران باستان) مثل دوره تخت جمشید، استفاده واضح از صراحی‌ ها، مجسمه‌ های سنگی، کتیبه‌ ها و ستون‌ های بلند سنگی که همان المان‌ های نمای رومی هستند، قابل مشاهده است.

همزمان با امپراطوری ایران، امپراطوری روم نیز تأثیرات زیادی از این سبک طراحی دریافت کرده است. بنابراین، تلفیقی از معماری شرق و غرب با تأثیرات فرهنگی این دو امپراطوری بزرگ، منجر به ظهور نمای کلاسیکی می‌ شود که معروف به نمای رومی شده است.  نمای رومی احساس شکوه، تجمل و ابهت را به هر بیننده القا می‌ کند و از این رو طرفداران خود را پیدا کرده است.

تاریخچه <yoastmark class=

حال باید ببینیم اجرای نمای رومی با استفاده از چه مصالحی امکان پذیر است.

معرفی رایج ترین مصالح نمای رومی

شاید تاکنون نما های رومی که دیده‌اید یا خودتان مجری آن بوده‌ اید، از سنگ‌ های طبیعی ساخته شده باشند. ولی واقعیت این است که برای اجرای نمای رومی، متریال‌ های مختلفی وجود دارند، از جمله سرامیک و سیمان و… سوال این است که بین سیمان و یا سنگ، کدام یک بهترین گزینه برای اجرای نمای رومی است؟

در انتخاب صحیح متریال برای نما های مختلف، لازم است فاکتور های اساسی مثل طول عمر و دوام، سازگاری با شرایط آب و هوا، زیبایی و همخوانی با فضا، هزینه و غیره مورد بررسی قرار بگیرد. اما ممکن است اولین پاسخی که به ذهن هرکسی در سوال نمای رومی سنگی بهتر است یا سیمانی بیاید، سنگ است. اما برای اطمینان بیشتر، قصد داریم در این قسمت از مقاله استودیو معماری  11 به‌ طور کامل به معرفی نما های رومی سنگی و سیمانی بپردازم. در نهایت مقایسه‌ ای بین این دو متریال ارائه خواهیم داد. این گونه شما می‌ توانید با داشتن آگاهی بیشتر، بهترین مصالح را برای پروژه معماری خود انتخاب کنید.

نکات اساسی اجرای نمای رومی سنگی

سنگ‌ های ساختمانی بهترین گزینه برای اجرای نمــــای رومی هستند. آن‌ ها به ساختمان، شکوه و زیبایی خاصی می بخشند و از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار می باشند. اما برای بهره‌ برداری کامل از مزیت های سنگ، باید سنگ مناسبی برای هر مکان انتخاب شود. به عنوان مثال، سنگ مرمریت تحت تأثیر نور خورشید تغییر رنگ می‌ دهد و برای نما های بیرونی مناسب نیست. بنابراین نیاز است ویژگی های سنگ ها را بشناسید و بر اساس آن ویژگی ها سنگ مناسب را انتخاب کنید. در این مقاله، با استفاده از تجارب کارشناسان، راهنمایی‌ های لازم برای انتخاب سنگ مناسب برای نمای رومی را به شما ارائه می‌ دهم.

ویژگی های بهترین سنگ نما رومی

یکی از نکات مهم در انتخاب سنگ نما، توجه به نوع و سبک ساختمان است. در این رابطه، سنگ‌ های تراورتن بهترین گزینه برای نمـــای رومی هستند. سنگ تراورتن از جزییات متنوعی مانند ستون‌ ها، سرستون‌ ها، صراحی‌ ها، گل‌ ها و طرح‌ های پیش‌ ساخته سنگی بهره می‌ برد. این سنگ، برای ساخت این جزییات (که مصنوعات سنگی هستند)، با چسبندگی بالا و تراش‌پذیری خوبی برخوردار است. همچنین، در برابر ضربه و تراش خوردن مقاومت دارد و نمی‌ شکند. همچنین، سنگ تراورتن ساب پذیری بالایی نیز دارد.

به طور کلی مزایای سنگ تراورتن نما رومی عبارتند از:

 1. دارا بودن بازه رنگی روشن
 2. ساب پذیری بالا و تراش پذیر
 3. مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی
 4. وجود منابع و معادن فراوان تراورتن

با این وجود ممکن است تاکنون شاهد نما های رومی با سنگی مانند سنگ مرمر نیز بوده باشید. حال در اینجا پرسشی که ممکن است در ذهن شما نیز بوجود آمده باشد این است که بین تعداد زیاد سنگ های تراورتن بهترین سنگ تراورتن نما رومی چه ویژگی های دارد و چگونه باید باشد؟

در انتخاب سنگ تراورتن برای نمــای رومی، دو نکته مهم وجود دارد. نکته نخست، فرم برش دادن کوپ سنگ تراورتن در کارخانه‌ های سنگبری می‌ تواند به صورت موج دار یا بی موج باشد. برش بی موج از نظر اقتصادی مزیت بیشتری دارد، زیرا پرتی سنگ را در برش کاهش می‌ دهد و همچنین دوام و ماندگاری سنگ را افزایش می‌ دهد.

در نمای رومی نیز از سنگ تراورتن بی موج استفاده می‌ شود. دلیل آن نه تنها مقاومت کمتر سنگ تراورتن موج دار در برابر برش و ابزار زدن است، بلکه به دلیل پیچیدگی و جزئیات بیشتر نمای رومی است. بهتر است که سنگی که در نما استفاده می‌ شود بی موج باشد. همچنین، متراژ سنگ موردنیاز در نمای رومی بیشتر از سایر نما ها است، بنابراین سورت بی موج سنگ تراورتن از لحاظ اقتصادی به صرفه‌ تر است، زیرا پرتی را کاهش می‌ دهد. یک نکته دیگر در سنگ نمای رومی، رنگ سنگ است. سنگ انتخاب شده برای نما های رومی بیشتر در رنگ‌ های روشن، سفید و کرم است.

پروژه ویلای لواسان

پروژه ویلای لواسان: جهت مشاهده این پروژه کلیک کنید.

برای تأکید بیشتر بر جزییات نما و ایجاد تمایز بین نمای رومی سنگی و سیمانی، رنگ کرم مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، برخی معماران سنگ تراورتن سفید (نه سفید خالص) را برای این منظور انتخاب می‌کنند. بنابراین، بهترین سنگ تراورتن برای نمای رومی، بی موج و در رنگ‌های کرم و سفید است. نکته دیگر این می باشد که سنگ نمای رومی را فقط در یک یا دو رنگ انتخاب نمائید.

بهترین سنگ های تراورتنی که در رنگ های روشن سفید و کرم وجود دارند
 1. سنگ تراورتن آتشکوه
 2. سنگ تراورتن عباس آباد
 3. سنگ تراورتن دره بخار
 4. طولی تراورتن حاجی آبادتراورتن حاجی آباد
 5. تراورتن عباس آباد
 6. طولی تراورتن آتشکوهتراورتن آتشکوه

البته ناگفته نماند که پیش از همه این موارد در انتخاب سنگ نما باید به مواردی از قبیل شرایط آب و هوایی و…که در مقاله بهترین سنگ نــمای ساختمان به آن پرداخته شد، توجه کرد.

قیمت سنگ نمای رومی

پس از محاسبه متراژ موردنیاز سنگ نــمای رومی، جهت برآورد هزینه نهایی باید به یک سری نکات توجه کرد. به طور کلی عوامل مختلفی وجود دارند که در قیمت نهایی انواع سنگ های ساختمانی تاثیرگذارند. قیمت هر متر سنگ نما رومی نیز از این قاعده مستثنی نیست و نمی توان قیمت ثابتی را برای هر سنگ بیان کرد. لذا عوامل تاثیر گذار بر قیمت سنگ نمای رومی عبارتند از:

 • قدوپای سنگ
 • نوع و کیفیت فرآوری های انجام شده روی سنگ
 • نوع سنگ
 • سورت بندی سنگ
 • درجه بندی کیفی
 • فرآوری ها و پرداخت انجام شده و
 • میزان پیچیدگی

به عنوان نمونه، به میزانی که فرآیند تراش زنی و ساب دادن آن سنگ سخت تر باشد، قیمت آن بالاتر می رود. مثلا ساخت این مصنوعات از سنگی مانند گرانیت بسیار سخت می باشد.

پروژه طراحی نمای کلاسیک اربیل عراق

پروژه طراحی نمای کلاسیک اربیل عراق: جهت مشاهده این پروژه کلیک کنید.

معرفی نما رومی سیمانی

امروزه سیمان های گوناگونی برای مصارف مختلف همچون نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • انواع نمای سیمانی
 • نمای سیمان سفید
 • نمای سیمان شسته
 • نمای سیمانی تخته ماله
 • نمای تگرگی و ماهوتی
 • نمای تیشه ای ( چکشی )
 • نمای سیمانی آبساب و موزائیک شسته
 • نمای خراشی

نکات مهم در اجرای نمای سیمانی

 1. مرطوب بودن سطح زیرین قبل از اجرای اندود سیمانی ، موجب چسبندگی مناسب ملات به سطح نما می شود .
 2. بعد از اجرای اندودسیمانی به منظور عمل آوری بتن ، روزانه ۲ الی ۳ مرتبه به اندود سیمانی باید آب داده شود . (این کار، باید بمدت یک هفته مرتبا تکرار شود)
 3. در چنین نما هایی معمولا بعد از مدتی ، به دلیل نشست ساختمان و انبساط و انقباض هایی که پیش می آید ، نما دچار ترک می شود .این معضل خصوصا در سطوح بزرگ بیشتر به چشم می خورد . البته برای رفع این مشکل ترفندهایی همچون استفاده از رنگ های نانو و توجه به دمای محیط ( حداقل دمای محیطی در زمان اجرا ، ۵ درجه سانتی گراد یا بیشتر باشد تا از یخ زدگی و فساد سیمان جلوگیری شود ) وجود دارد که تا حد امکان مانع از بروز این مشکل گردد .
 4. مدت زمان اجرا: یکی از نکاتی که در زمان اجرای این نما اهمیت دارد ، شرایط آب و هوایی است . چراکه در خشک شدن ملات بتن و ماسه سیمان تاثیرگذار است . متراژ و ارتفاع ساختمان ، المان ها و جزئیات طرح نما  و سطح مورد نظر برای اجرا از دیگر مواردی است که بر مدت زمان اجرا تاثیرگذار است .
 5. تاثیر مهارت سیمان کار در اجرای نما: از مهم ترین مواردی که در نمای سیمانی باید به آن توجه کرد ، سپردن کار به تیم متخصص و باتجربه است . اجرای صحیح و اصولی این کار تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و عمر نما دارد . به همین خاطر اگر تصمیم شما به استفاده از سیمان برای نماست ، حتما این مورد را جدی بگیرید . یک استادکار ماهر باید : انواع سیمان ، موارد استفاده هرکدام ، ترکیب صحیح و ساخت ملات مناسب ، تشخیص اشکال هندسی و نقشه خوانی ، کروم بندی ، آسترکشی ، لیسه کشی ، انبار کردن اصولی مصالح  ، سیمان کاری در قسمت های تنگ و ارتفاعات را بداند و به تمام فوت و فن های کار مسلط باشد .

قیمت نما رومی سیمانی

نمای سیمانی در مقایسه با دیگر نما ها همچون نمای سنگ قیمت کمتری دارد. به علاوه در تعیین آن عواملی همچون محل احداث بنا ، کیفیت مصالح و نوع نمای مصرفی ، خبره بودن نیروی انسانی و … دخیل می باشد.

اجرای نمای رومی با استودیو معماری 11

گروه معماری استودیو11 با سال ها تجربه در زمینه طراحی و اجرای انواع نما های مدرن، کلاسیک و … بر اساس شرایط محل مورد نظر می تواند اجرا کننده بهترین نمای رومی با توجه به ویژگی هایی که در ذهن خود دارید، باشد. شما عزیزان می توانید به قسمت پروژه ها مراجعه نمائید تا از کار های انجام گرفته دیدن فرمائید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۹۵۲۷۵۹۶

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *