طراحی داخلی مطب و اجرا

طراحی داخلی مطب و اجرا

در طراحی داخلی مطب یک پزشک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مهم‌ ترین مورد در طراحی داخلی مطب و اجرای آن، نحوه استفاده از فضای مد نظر است. معمولا به همان میزان که طراحی داخلی یک محل سکونت با یک محیط کار یا یک مطب فرق دارد، طراحی داخلی و اجرای مطب اطفال هم با مطب ارتوپدی یا سایر تخصص‌ ها شامل فرق های مهمی می گردد. بنابراین در مرحله اول شناخت زمینه فعالیت مطب بسیار حائز اهمیت است. به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله مجموعه استودیو 11 به بررسی طراحی داخلی مطب و اجرا به صورت تخصصی می پردازیم. با ما همراه باشید. 

به عنوان نمونه طراحی داخلی مطب کودکان لازم است دارای محیطی شاد و کودکانه باشد. در صورتی که مطب یک پزشک اعصاب و روان لازم است ویژگی‌ هایی به منظور ایجاد آرامش حداکثری در بیماران باشد.

مورد بعدی که در حوزه طراحی داخلی مطب و اجرا خیلی مهم می باشد، دقت به حال مراجعه کنندگان است. مراجعه کنندگان مطب‌ ها در حالت عادی تحت تاثیر بیماری خاصی می باشد. در درجه اول یک شخص بیمار صاحب روحیه حساس‌ تر و ضعیف‌ تری می باشد و در درجه دوم مراجعه به دکتر مولد سطح معینی از استرس در شخص مراجعه کننده هم هست. بناربراین مهم است که طراحی داخلی مطب به نحوی انجام شود که به مراجعه‌ کنندگان حس آرامش و امنیت بالا تری تزریق کند.

طراحی داخلی مطب و اجرا

 

در درجه دوم تهیه کردن تسهیلاتی برای بیماران خاص نکته مهمی است. به عنوان نمونه مطبی که مراجعه کنندگان آن اشخاص سالخورده یا بیمار های دچار شکستگی می باشند، صندلی های راحت تری باید داشته باشند.

طراحی کانتر و میز منشی مطب

میز منشی در طراحی داخلی مطب و اجرا آن در اتاق انتظار واقع می شود. این مورد یکی از جذاب ترین وسیله هایی می باشد که تاثیر بسیاری در زیبایی ظاهری یک مطب خواهد داشت. کار های زیبا و خلاقانه ای را می شود با میز منشی به انجام رساند تا به این طریق توجه بیماران را به آن جلب کرد. یکی از شیوه های هوشمندانه در طراحی کردن میز منشی به کار بردن درست و به جا از لوگو کلینیک مد نظر یا پزشک متخصص می باشد.

از این جهت که امروزه سبک دکوراسیون مدرن برای کلینیک ها و مطب های پزشکی بیشتر از دیگر سبک ها خواهان دارد، بهتر است تا میز منشی نیز شیک و مدرن طراحی گردد. طرح های هندسی غیر متداول و پیچیده گزینه های جالبی برای به کار گرفتن در طراحی قسمت پذیرش به حساب می آیند. استفاده کردن از رنگ های روشن و طرح های مدرن بهترین راه جهت جذاب نشان دادن یک مطب پزشکی است. طرح های خیلی شلوغ و فانتزی در داخل مطب پیشنهاد نمی گردد.

طراحی اتاق انتظار

اتاق انتظار البته یکی از حیاتی ترین مکان های مطب است به این دلیل که بیمار زمان زیاد خود را در مطب در این مکان سپری می کند. بنابراین بهتر است در زمان طراحی دکوراسیون داخلی اتاق انتظار، حساسیت بالا تری را اعمال کنید. اتاق انتظار می تواند برای بیمار یکی از استرس زا ترین محل ها جلوه نماید. پس ایجاد مکانی سر شار از آرامش در محیط اتاق انتظار، اهمیت بالائی دارد.

انتخاب مبلمان و صندلی برای این مکان از اهمیت زیادی برخوردار است و برای راحتی بیماران در اتاق انتظار باید از مبلمان راحت و کاربردی استفاده نمایید. از طرفی شما می توانید با نصب آثار هنری و تابلو های نقاشی زیبا و انتخاب رنگی مناسب برای اتاق انتظار این مکان را به محیطی آرامش بخش تبدیل کنید. استفاده از وسایلی نظیر آکواریوم با ماهی های جذاب و گلدان ها با گل ها و گیاهان زیبا نیز می تواند تا حدودی ذهن بیماران را تسکین بخشد. برای گذراندن وقت بیماران می توانید در فضای اتاق انتظار از تلویزیون و یا رادیو استفاده نمایید، از طرفی پخش موسیقی نیز می تواند در آرامش بخش بودن فضای اتاق انتظار تاثیرگذار باشد.

نورپردازی در مطب

طراحی نور پردازی یکی از مهم ترین مورد ها در طراحی داخلی مطب و اجرا دکوراسیون داخلی مطب پزشکی است. نور پردازی اتاق پزشک و اتاق انتظار توصیه می شود به شکل ملایم و غیر مستقیم تعبیه شود. به علاوه شما می توانید در طراحی دکوراسیون مطب پزشکی، نور های نقطه ای را نیز در نظر بگیرید تا محیط مطب پر نور نباشد. توجه داشته باشید که استفاده از نورپردازی ملایم موجب ایجاد فضایی آرام و دنج در مطب پزشک هم می شود.

طراحی داخلی مطب و اجرا

 

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی مطب

رنگ ها در طراحی داخلی مطب ها تاثیر بالایی دارند و در ایجاد حس آرامش نقش مهمی دارند. بهتر است رنگ فضای انتظار و درمان با یکدیگر مشابه باشند تا بیمار آمادگی لازم برای درمان را از قبل داشته باشد. رنگ هایی مانند قرمز، مشکی، بنفش تیره و زرد برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب مناسب نمی باشند، زیرا رنگ هایی مثل قرمز و زرد باعث ایجاد هیجان و انرژی می شوند که باعث ایجاد حس تشویش در بیماران می گردند. بهترین رنگ ها برای طراحی مطب دکتر می تواند قهوه ای، بژ و آبی و سبز باشد.

اجرای دکوراسیون داخلی مطب پزشکی

در دکوراسیون داخلی مطب ها، دیوارها از همان ابتدای ورود بیماران می توانند در جذب نمودن نظر ها نقش ویژه ای را بازی کنند. از این جهت بهتر است با دقت بالاتری به طراحی دکوراسیون آن ها اقدام شود. استفاده از کاغذ دیواری، رنگ یا دیوار پوش های زیبا که امروزه با تنوع بالا در بازار دیده می شوند، می تواند در طراحی داخلی مطب و اجرا به خصوص زیبا سازی دیوار ها موثر عمل کند.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *