سبک کلاسیک در معماری داخلی

شناخت سبک کلاسیک در معماری داخلی

سبک کلاسیک در معماری داخلی

طراحی داخلی کلاسیک از طراحی یونانی و رومی نشات می گیرد. پایه این نوع طراحی بر نظم، تعادل و هماهنگی کامل می باشد و تلاش می شود تا در آن از هیچ عنصر مدرن یا المان های عصر حاضر، استفاده نشود. در مقابل، سبک کلاسیک در معماری داخلی غرق در سنت است و به بهترین شکل می تواند یاد آور بنا ها و کاخ ها در سریال های تاریخی باشد. به منظور تمایز طراحی کلاسیک از دیگر انواع طراحی، درک نقاط کانونی آن بسیار مهم است. خانه هایی که به سبک کلاسیک طراحی شده اند، بیشتر دارای نقطه های کانونی بزرگی می باشند. مورد هایی مانند یک شومینه بزرگ، یک میز بزرگ یا راه پله های چشمگیر، نمونه های خوبی از نقاط کانونی بزرگ در سبک کلاسیک هستند که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. زمانی که طراح نقطه کانونی را برگزید، همه ی مورد ها دیگر در حول آن قرار می گیرند تا ظاهر نقطه کانونی انتخاب شده را بهتر نشان دهند.

طراحی به سبک کلاسیک در معماری داخلی

مهم ترین ایده زیربنایی طراحی کلاسیک، ایجاد حس تقارن کامل می باشد. به طوری که اگر یک اتاق با طراحی داخلی کلاسیک از وسط برش داده شود، یک طرف آن کاملا طرف دیگر را منعکس می کند. در این مورد ها، همه چیز، از نورپردازی تشکیل شده تا نحوه قرار گیری تصاویر روی دیوار ها، باید بدون عیب و نقص باشد. رنگهایی که در طراحی داخلی کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد بیشتر از مادر طبیعت الهام گرفته شده است. برای همین، رنگهای آبی تیره، قهوه‌ ای، زرد، سبز و رنگ‌ های خاکی مثل سفالی اغلب در فضاهای کلاسیک پیدا می‌ شوند. علاوه بر این، رنگ سیاه می تواند برای مشخص کردن موارد مهم در یک فضا استفاده شود. اشیایی مانند ستون های رومی، نیم تنه ها و گلدان های بزرگ نیز در سبک کلاسیک بسیار مرسوم هستند.

سبک کلاسیک در معماری داخلی

ایجاد تم کلاسیک

برای داشتن و ساختن تم کلاسیک به متریال ها و مواردی نیاز داریم که در این قسمت از مقاله سبک کلاسیک در معماری داخلی به بررسی آن ها می پردازیم. با ما همراه باشید. یکی از مواردی که در داخل یک فضای کلاسیک، مورد استفاده قرار می گیرد  پارچه ها می باشد. پارچه های کتانی، پنبه ای و سایر پارچه های با دوام، بیشتر برای ایجاد یک تم کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند. طراحان همچنین تافته و ابریشم همراه با پنبه و کتان را در طراح کلاسیک اسنفاده می شود. مخمل نیز پارچه ای است که در مبلمان یا لوازم داخلی به وفور مورد استفاده می باشد. طراحی داخلی کلاسیک در مورد کفپوش نیز چندان از مواد کفپوش که زمانی توسط یونانیان و رومیان باستان استفاده ‌شده است، دور نمی‌ شود. چوب، مرمر، تخته سنگ و سنگ همگی انتخاب های ایده آلی برای آن می باشد

به این ترتیب، یک فضای کلاسیک طراحی شده ممکن است برای همه مناسب نباشد و اگر به درستی اجرا نشود، بیشتر نفس گیر و پر زرق و برق به نظر می رسد. برای اینکه بتوانید شناخت و درک دقیقی درباره سبک کلاسیک داشته و به خوبی آن را در محیط دلخواه خود اجرا کنید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله سبک کلاسیک در معماری داخلی با گروه معماری استودیو 11 همراه باشید.

طراحی داخلی کلاسیک

فضای داخلی سبک کلاسیک در معماری داخلی به طور سنتی شامل  مضامینی است که فرهنگ را در کنار طراحی قرار می دهد. طراحی های داخلی کلاسیک با فضای داخلی تشکیل  یافته و سبکی متعادل، ظاهری همیشگی  ایجاد می کنند. اکسسوری، بافت و پرداخت، همگی گویای غنای آن می باشد دکوراسیون کلاسیک، به هیچ وجه وحشی یا آشفته نمی باشد. مبلمان چوبی گرانبها با پارچه های لوکس یا لوازم داخلی گران قیمت، ترکیب هنری منحصر به فردی تشکیل میدهد. اگر بخواهید سبک کلاسیک را در طراحی داخلی فضایی اجرا کنید، قبل از هر چیز لازم است تا عناصر مهم و اثر گذار بر سبک کلاسیک را به خوبی آگاه باشید

ممکن است بارز ترین ویژگی دکوراسیون داخلی سبک کلاسیک، جزئیات معماری آن باشد. این جزئیات می ‌توانند هر چیزی را باشد. از قالب ‌سازی و روکش های چوبی گرفته تا سایر نازک کاری‌ های سفارشی مثل دیوارها و شومینه و حتی سقف. از دیگر عناصر مهم در طراحی داخلی سیک کلاسیک، لایه بندی در فضای داخلی می باشد. معمولا همه جنبه های یک خانه به سبک کلاسیک، شامل نوعی لایه بندی می باشد، از پالت رنگی مورد استفاده گرفته تا منسوجات و نحوه چیدمان مبلمان و دکوراسیون، همگی لایه بندی شده اند. لایه بندی، عنصری است که برای ایجاد احساس تجمل ضروری به نظر می رسد، چه معمولا خانه گران قیمت و لوکس باشد چه نباشد!

شاید تا اینجا متوجه شده باشید که استقبال از منسوجات لوکس، همیشه در دستور کار سبک کلاسیک قرار می گیرد. یکی دیگر از ویژگی های طراحی داخلی به سبک کلاسیک را می توان در متریال هایی که برای ایجاد فضا استفاده می شود، یعنی لایه بندی منسوجات مجللف پیداکرد. منسوجات چیزی هستند که فضاهای کلاسیک را صلایم و جذاب جلوه می دهد. بعضی از گزینه های نساجی مطلوب برای ترکیب راحتی و تجمل، می تواند شامل استفاده از پارچه های مخمل، کتان، چرم، ترمه، پوست و خز، پشم و ابریشم و یا حتی نسخه های مصنوعی آنها باشد.

سبک کلاسیک در معماری داخلی

اصول طراحی داخلی کلاسیک

عمق رنگ، دیگر عنصر مهم در فضای داخلی به سبک کلاسیک به شمار می آید. مثل منسوجات و لایه بندی، یک پالت رنگ با عمق قابل مشاهده، برای یک فضای سبک کلاسیک الزامی  می باشد. گرچه  طراحان تمایل دارند که در طراحی کلاسیک رنگ‌ های خنثی بیشتری مثل سفید، کرم، بژ و رنگهای مایل به قهوه ‌ای را اغلب استفاده کنند، اما از رنگ ‌های تیره تر نیز می ‌توان به طور موثری در صورت وجود عمق و ابعاد استفاده کرد، مثل آبی  روشن و آبی تیره‌، سایه ‌های خاکی و قرمز، سبز، یا قهوه ای.

طراحی داخلی به سبک کلاسیک، بیشتر از الگوهای چندگانه استفاده می کنند. چند دلیل وجود دارد که چرا الگوهای متعدد یک عنصر طراحی مهم در خانه های سبک کلاسیک هستند. اول اینکه، ترکیب صحیح الگوها، می توانند به ایجاد عمق بصری کمک کنند و در نتیجه احساس راحتی را به فضا باشد. دوم اینکه بازی الگو ها برای چشم انسان، جذاب می باشد. الگهای چندگانه می توانند یک فضای ساده را به فضایی تبدیل میکنند که احساس تازگی و سر زندگی در آن می باشد

طراحی داخلی کلاسیک به هیچ عنوان نمی تواند از اهمیت مبلمان غافل شود. صندلی های روکش دار، یکی دیگر از گزینه های پرطرفدار این سبک به شمار می آید. این ویژگی می تواند بخشی از ویژگی منسوجات مجلل باشد، اما به دلیل اهمیت ویژه اش، می توان آن را یک عامل جداگانه در نظر گرفت. زیرا می تواند جذابیت اصلی در فضای سبک کلاسیک را شامل باشد.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، تقارن و تعادل، اساس سبک کلاسیک را تشکیل می دهد. به طوری که  می توان  گفت که طراحی سبک کلاسیک، ریشه در تقارن دارد. از روشی که ما به مبلمان و قفسه های کتاب را قرار می دهیم تا چیدمان قاب ها و گلدان ها، تقارن بی انتها باید وجود داشته باشد و نظم را در اتاق ایجاد کند.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *